Ogólne informacje

Czym jest SHIMANO STEPS

Czym jest SHIMANO STEPS?
SHIMANO STEPS jest elektrycznym systemem wspomagania opracowanym przez firmę Shimano. „STEPS” oznacza „SHIMANO Total Electric Power System”. Elektryczny system wspomagania stanowi ukoronowanie wieloletniego doświadczenia i licznych sukcesów osiągniętych przez firmę Shimano w dziedzinie produkcji komponentów rowerowych. 

Czy SHIMANO STEPS to marka rowerów elektrycznych?
Firma Shimano nie produkuje rowerów elektrycznych. Produkujemy jedynie systemy wspomagania oraz współpracujące z nimi kompletne zespoły napędowe. Przejdź tu, aby dowiedzieć się, którzy producenci oferują w Twoim kraju rowery z systemem SHIMANO STEPS.

Czy mogę kupić system SHIMANO STEPS?
System SHIMANO STEPS jest dostępny jedynie jako wstępnie zainstalowany w rowerach pozwalających na jego montaż. System SHIMANO STEPS nie może być zakupiony w postaci zestawu do samodzielnej instalacji. Jeśli potrzebujesz części zamiennych do swojego roweru z systemem SHIMANO STEPS, odwiedź najbliższego dealera SHIMANO STEPS. Dealer może także zlecić wymianę części wykwalifikowanemu mechanikowi. 

Jaką prędkość może osiągnąć rower wyposażony w system SHIMANO STEPS?
Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE, wspomaganie elektryczne rowerów może działać do prędkości 25 km/h. Rower wyposażony w taki system jest wg prawa traktowany jak zwykły rower. 

Instalacja

Czy mogę zainstalować system SHIMANO STEPS w dowolnym rowerze?
Nie. System SHIMANO STEPS może zostać zainstalowany jedynie w rowerach, których ramy zostały do tego dostosowane przez producenta. Listę rowerów kompatybilnych z systemem SHIMANO STEPS zamieszczono tu.

Czy mogę zastąpić system wspomagania zainstalowany w moim rowerze systemem SHIMANO STEPS?
Jeśli Twój rower nie jest wyposażony w system SHIMANO STEPS, nie będzie to możliwe.

Marki rowerów

Jak mogę dowiedzieć się, czy dany modelu roweru jest dostępny z systemem SHIMANO STEPS?
System SHIMANO STEPS jest sprzedawany tylko jako wstępnie zainstalowany w nowych rowerach. Wykaz producentów oferujących w danym kraju rowery z systemem SHIMANO STEPS zamieszczono tu.

Gdzie mogę kupić rower z systemem SHIMANO STEPS?
Rower z systemem SHIMANO STEPS możesz kupić u dealera SHIMANO STEPS. Listę dealerów zamieszczono tu.

Jazdy próbne

Gdzie mogę przetestować rower z systemem SHIMANO STEPS?
Jeśli chcesz przetestować rower z systemem SHIMANO STEPS, skontaktuj się z lokalnym dealerem SHIMANO STEPS lub odwiedź jedno z organizowanych na terenie Europy wydarzeń, na których prezentowany będzie system SHIMANO STEPS.

Przepisy drogowe

Gdzie mogę legalnie poruszać się rowerem wyposażonym w system wspomagania SHIMANO STEPS?
Rowerem z systemem SHIMANO STEPS można poruszać się wszędzie tam, gdzie zwykłym rowerem.  

Czy muszę rejestrować swój rower elektryczny?
Rowery z systemem SHIMANO STEPS nie muszą być rejestrowane, a do poruszania się nimi nie jest wymagane prawo jazdy.

Gwarancja

Jakie są warunki gwarancji udzielanej na system SHIMANO STEPS?
System SHIMANO STEPS jest objęty dwuletnią gwarancję.

Wodoszczelność

Czy system SHIMANO STEPS jest wodoszczelny?
Tak, system SHIMANO STEPS jest wodoszczelny w typowych warunkach użytkowania — także podczas jazdy w czasie intensywnych opadów deszczu. Do czyszczenia roweru nie należy jednak używać myjek ciśnieniowych.

Personalizacja

Czy mogę dostosować system SHIMANO STEPS tak, by zwiększyć ograniczenie prędkości wspomagania?
Ze względu na surowe przepisy dotyczące rowerów ze wspomaganiem elektrycznym wprowadzenie takiej modyfikacji do roweru z systemem SHIMANO STEPS jest niezalecane, a ponadto niedozwolone. Przepisy te pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

System elektronicznej zmiany biegów Di2

Czym jest Di2?
Di2 jest elektronicznym systemem zmiany przełożeń opracowanym przez firmę Shimano. Zaletą systemu Di2 jest szybsza i płynniejsza zmiana biegów przy minimalnym wysiłku. Jeśli rower elektryczny z systemem wspomagania SHIMANO STEPS jest także wyposażony w system elektronicznej zmiany przełożeń, akumulator może także go zasilać.  

Jak mogę dostosować rower z systemem SHIMANO STEPS do obsługi systemu Di2?
W tym celu należy skontaktować się z dealerem SHIMANO STEPS. Wykwalifikowany mechanik dokona zmiany pierwotnych ustawień systemu wspomagania, aby mógł on współpracować z systemem Di2.