Click "I agree" or any link to accept these cookies. To learn more about how we use cookies, you can read about them here.
Rowery ze wspomaganiem elektrycznym są coraz bardziej popularne; także w Polsce ten trend coraz wyraźniej zaznacza się w ofercie sklepów. W wielu miejscówkach rowerowych można wypożyczyć tego typu rower, by na własnej skórze przekonać się „jak to jest”. Sytuacja nieuchronnie zmierza do tego, że wkrótce wielu z nas stanie przed kluczowym pytaniem – elektryk hardtail czy elektryk full?
Przed podobnym pytaniem, dotyczącym klasycznych rowerów (bez wspomagania), staliśmy dwie dekady temu, łącza internetowe rozgrzane były do czerwoności od forumowych dyskusji, na starcie każdego maratonu żywiołowe wymiany zdań trwały niemal do sygnału startowego. Czy tamte rozważania da się w łatwy sposób odnieść do elektryków? W zasadzie tak, choć nie do końca.
Po pierwsze, i dla wielu najważniejsze, rower HT (hardtail) z porównywalnym osprzętem jest z reguły sporo tańszy. Sztywna rama jest prostsza i niższy jest koszt jej skonstruowania. Nie posiada łożysk (które trzeba co jakiś czas wymieniać) ani tylnego amortyzatora (który trzeba co jakiś czas serwisować). Ma to niebagatelny wpływ na koszty utrzymania roweru. Hardtail jest oczywiście lżejszy, ale przy masie rowerów elektrycznych ta różnica robi się w zasadzie nieistotna - mamy przecież wspomaganie. Jest jeszcze jedna rzecz, która może ucieszyć turystów – sztywne ramy często wyposażone są w otwory do mocowania bagażnika. Jeśli więc planujesz częste wyprawy z sakwami na swoim elektryku (pamiętaj o konieczności codziennego doładowania baterii), hardtail może być dobrym, bo jedynym rozwiązaniem. Szczególnie, jeżeli nie masz zamiaru pokonywać wyjątkowo trudnych ścieżek. Wybierając elektryczny rower mtb bez tylnej amortyzacji możesz być pewien, że będzie on idealnym kompanem do całodniowych eksploracji terenów, do których elektryczny rower trekkingowy nie ma szans dotrzeć ze względu na swoją konstrukcję i przeznaczenie.
Z drugiej strony jazda na rowerze w pełni amortyzowanym jest nieporównywalnie wygodniejsza. Zapewnia on też znacznie lepszą trakcję w trudnym terenie zarówno na podjeździe, jak i na karkołomnych zjazdach. Jeśli jeździsz agresywnie, bocznymi klockami opony szukasz resztek przyczepności w każdym zakręcie, to wybór jest tylko jeden. Dla tych zalet warto przełknąć wyższe koszty serwisowania.
Szybka jazda na hardtailu jest bardziej wymagająca, niezbędne są wysokie umiejętności. Sztywniak pozwala w znacznie większym stopniu szlifować technikę: każdy kamień czy korzeń, każda nierówność da ci się we znaki, każde obranie złej linii przejazdu podniesie ciśnienie. Ale jest to najlepsza droga, by wejść na wyższy poziom wtajemniczenia… i po przesiadce na fulla jeździć nim jeszcze szybciej.
Wybór typu roweru determinowany jest też przez teren, w którym będziesz go najczęściej używać. Mieszkańcom Mazowsza czy Wielkopolski, którzy w góry zawitają najwyżej kilka razy w roku, w zupełności wystarczy hardtail. Z kolei mieszkańcy południowej Polski, którzy spędzają na górskich szlakach niemal każdy weekend, zdecydowanie wybiorą rower w pełni zawieszony.
Jeśli zatem stoisz przed wyborem roweru ze wspomaganiem i do tej pory jeździłeś na hardtailu, i był on wystarczający do twoich potrzeb, wybierz elektrycznego hardtaila. Analogicznie, jeśli full jest twoim obecnym rowerem i wykorzystujesz jego potencjał w trudnym terenie, najlepszym wyborem będzie elektryczny rower z pełnym zawieszeniem. Niezależnie jednak od tego, na jaki typ ebike padnie Twój wybór możesz być pewien, że silnik Shimano STEPS dla rowerów mtb gotowy jest do poradzenia sobie z każdymi warunkami!
Sprawdź, jakie marki oferują rowery elektryczne mtb i wybierz model dla siebie!