Click "I agree" or any link to accept these cookies. To learn more about how we use cookies, you can read about them here.
Zapoznaj się z terminologią dotyczącą e-MTB i zachowaj ten przydatny elementarz.
Nawet ci z nas, którzy mówią rowerowym językiem, odróżniają SLX-a od XTR-a oraz wysokość od suportu do końca główki od odległości od suportu do główki, mogą jeszcze nie być biegli w konwencji e-MTB.
Technologie napędzające e-rowery pojawiły się tak szybko, że nawet osoby na pierwszy rzut oka widzące, ile rower powinien kosztować, ile ważyć i jak serwisować jego części mogą zawahać się, jeśli chodzi o wycenę nowej generacji e-części. Oto elementarz języka e-MTB, w kolejności alfabetycznej.
Amperogodziny (Ah) to miara pojemności akumulatora, zatem im więcej amperogodzin w ofercie, tym dłuższy będzie każdy cykl ładowania. Dobrej jakości akumulatory e-MTB oferują od 11 do 14 Ah.
Łączny czas rozładowywania i ponownego ładowania akumulatora. Przewidywana żywotność akumulatora jest zwykle wyrażana w liczbie cykli ładowania, więc akumulator z 1000 cyklami ładowania powinien wytrzymać 1000 ponownych ładowań. Chociaż w czasie tym następuje pewien spadek pojemności, 1000 cykli ładowania wystarcza zwykle na lata użytkowania.
Opisuje każdy rodzaj e-roweru, którego silnik znajduje się wewnątrz piasty, często w tylnym kole.
Dostępnych jest wiele różnych akumulatorów do e-MTB, ale akumulatory litowo-jonowe (lub Li-ion) są zazwyczaj najlepsze, ponieważ są lekkie i mają długą żywotność. Akumulatory litowo-jonowe są stosowane w szerokiej gamie ładowanych urządzeń, w tym w telefonach komórkowych i aparatach fotograficznych.
Czasami nazywany silnikiem suportu, układ ten znajduje się centralnie w suporcie, w przeciwieństwie do umiejscowienia w piaście. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie w e-MTB, ponieważ w przeciwieństwie do rozwiązań z silnikami w piaście zapewnia niskie, równe i centralne rozłożenie masy, intuicyjną jazdę i łatwe zdejmowanie koła.
Poziom wspomagania silnika zapewniany przez wspomaganie pedałowania roweru e-MTB wybierany przez rowerzystę za pomocą przełącznika na kierownicy i wyświetlany na module zamontowanym na kierownicy. Na przykład SHIMANO STEPS E8000 oferuje trzy tryby jazdy: Eco, Trail i Boost.
Miara momentu obrotowego, czyli siły przyłożonej, aby spowodować obrót (patrz Moment obrotowy).
E-rowery ze wspomaganiem pedałowania mierzą moment obrotowy lub kadencję rowerzysty i reagują, zwiększając moc wyjściową. Różnią się od rowerów elektrycznych z „gazem”, które działają bardziej na zasadzie motoroweru i nie wymagają pedałowania. Rowery e-MTB ze wspomaganiem pedałowania mają naturalne właściwości jezdne, są legalnie klasyfikowane jako rowery w większości krajów i są najczęstszym typem e-MTB produkowanych przez największych producentów rowerów.
Mierzona w watach (W) to ilość pracy, którą może wykonać układ e-roweru. Im więcej watów, tym mocniejszy silnik. Jeden koń mechaniczny to 750 W (patrz Waty).
Prostymi słowami – jest to odległość między pedałami mierzona równolegle do suportu. W e-rowerach z napędami pośrednimi i rowerach e-MTB – współczynnik Q był kiedyś szerszy, aby zmieścić silnik. Obecnie systemy takie jak SHIMANO STEPS mają ten sam współczynnik Q co standardowe rowery górskie.
Dystans lub czas działania akumulatora w danych okolicznościach. Zasięg zależy od pojemności akumulatora oraz całkowitej masy roweru i rowerzysty, rodzaju terenu (pagórkowaty, płaski, zjazd) i trybu jazdy. Zasięg zmienia się w zależności od tych czynników i zwykle jest dynamicznie wyświetlany na liczniku na kierownicy.
W rowerach e-MTB ze wspomaganiem pedałowania jest to wspomaganie silnika określane jako procent wkładu w pedałowanie rowerzysty. Zmienia się on w zależności od trybu. Przykładowo tryb niski może w 70% wspomagać moc pedałowania rowerzysty, podczas gdy tryb wysoki może zapewniać wspomaganie o wartości ponad 250%. Akumulatory działają dłużej przy niższych współczynnikach wspomagania.
Mierzony w niutonometrach (Nm) moment obrotowy jest miarą siły powodującej obrót. Wartości momentów obrotowych w rowerach e-MTB (na przykład 70 Nm) odnoszą się do maksymalnej siły silnika możliwej do przyłożenia na tylne koło.
Prostymi słowami – odnosi się do potencjalnej siły przepływu energii z akumulatora do silnika, podobnie do tego, jak woda przepływa przez wąż pod ciśnieniem.
Tryb niskiej mocy ułatwiający poruszanie się z rowerem po schodach lub np. w ciasnych zakrętach.
Ważna jednostka pomiaru mocy wytwarzanej przez system, która wraz z napięciem determinuje możliwą prędkość maksymalną roweru e-MTB.
Miara całkowitej pojemności akumulatora zdefiniowana przez przemnożenie amperogodzin przez napięcie (następnie zaokrąglona do 50). Zatem akumulator o napięciu znamionowym 36 V i 14 Ah ma pojemność 500 Wh (36 x 14 = 504).