Click "I agree" or any link to accept these cookies. To learn more about how we use cookies, you can read about them here.
Marka YT ( skrót od Young Talent) powstała w roku 2007, początkowo jako wizja jej założyciela i obecnego CEO Markusa Flossmana. Pomimo braku wiary otoczenia Flossmanowi udało się zaistnieć w biznesie rowerowym. Mała firma produkująca niewielkie partie rowerów dirtowych wyrosła z czasem na znaczącego gracza w segmencie MTB.
Mając na koncie wygrane w Pucharze Świata i serii Redbull Rampage, podtrzymując współpracę z wieloma utalentowanymi kolarzami, YT nie zamierza osiadać na laurach. Najnowsza premiera marki to Decoy; rower e-Enduro z pełnym zawieszeniem. Nasi koledzy z Shimano North America udali się do siedziby YT w San Clemente, aby porozmawiać o projektowaniu Decoy`a i powodach dodania do oferty roweru e-MTB.
Siedziba YT USA w w San Clemente, California
Shimano: Zacznijmy od nazwy; co skłoniło was do nazwania roweru Decoy (ang. wabik)?
YT: Elmar Keineke & Riley Mueller (YT): DECOY to nie tylko e-bike, to e-Enduro. Rower pozwalający pojechać szybciej i dalej, z zachowaniem wrażeń z jazdy dobrym rowerem enduro, a przy tym będący czymś więcej. Maszyna nie tylko nazywa się DECOY, ona jest wabikiem.
Na stronie YT możemy przeczytać: „YT istnieje po to, abyś dzięki nam mógł poczuć się wolnym, zrealizować swój potencjał – abyś na naszych rowerach mógł robić co tylko chcesz.” Jak DECOY wpasowuje się w powyższe deklaracje?
DECOY wpasowuje się w to hasło idealnie. Wyobraź sobie szczyt w twoich ulubionych górach, ze szlakiem prowadzącym na drugą stronę pasma. Wcześniej nigdy się tam nie zapuszczałeś, ponieważ było to za daleko i za wysoko. Dzięki DECOY`owi możesz tam pojechać, nie tracąc nic z właściwości jezdnych klasycznego roweru. W skrócie; DECOY to przepustka do dłuższych eskapad enduro, przy zachowaniu wrażeń z jazdy rowerem Enduro.
Widzieliśmy wideo Adolfa Silvy, gdzie jeździł na DECOY`u jak na normalnym rowerze. Wiele osób może być zaskoczonych, że to jest e-enduro. Ile zatem waży DECOY?
Zważywszy na to, że dodajemy silnik i baterię do naszych wypróbowanych technologii, oczywiście DECOY waży więcej niż np. model Capra. Kluczowy dla dobrego prowadzenia jest jednak rozkład masy, geometria ramy i projekt zawieszenia, a nie cyfry z tabelek, do porównań „na sucho”. Nie skupiamy się na tabelkach, tylko na tym jakich emocji z jazdy dostarczają nasze rowery.
Używacie dwóch rozmiarów kół, 27,5” z tyłu i 29” z przodu. Dlaczego w YT zdecydowaliście się na taki projekt i jak to wpływa na prowadzenie roweru?
Różne średnice kół to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w pewnych kategoriach rowerów, np. w naszym e-Enduro. 29” koło przednie łatwo toczy się po nierównościach, a przy tym optymalnie hamuje i pracuje w zakrętach. Mniejsze koło tylne poprawia zwinność roweru i nadaje mu żwawego charakteru, zwłaszcza w stromym terenie.
YT stosuje w DECOY`u zawieszenie w systemie V4L (Virtual 4 Link). Takie samo zawieszenie stosujecie w swoich rowerach nieelektrycznych. Czy silnik nie komplikuje pracy zawieszenia?
Przeniesienie naszej wypróbowanej technologii amortyzacji V4L do DECOY`a było kluczowe dla osiągnięcia dynamiki i jakości prowadzenia, o jakie nam chodziło. Udało nam się tego dokonać tylko dzięki kompaktowym wymiarom silnika SHIMANO STEPS e-8000. Inaczej nie moglibyśmy umieścić osi obrotu tylnego wahacza w optymalnym miejscu, ani uzyskać wystarczająco krótkich widełek tylnego trójkąta ramy.
To prowadzi nas do następnego pytania; wobec tak wielu opcji dostępnych na rynku, dlaczego YT zdecydowało się na napęd SHIMANO STEPS e8000?
Zdecydowaliśmy się na STEPS e8000 ze względu na jakość, niską wagę, wymiary, moc i kompatybilność z naszymi bateriami. Bardzo ważna była także dostępność mechanizmów korbowych o różnej długości ramion. Wygląda na to, że konkurencja zapomniała, że w świecie rowerów górskich obowiązują pewne standardy w kwestii korb. Nie można zbudować MTB z mechanizmem korbowym wziętym z roweru turystycznego!
Czy przy projektowaniu DECOY`a korzystaliście z pomocy waszych zawodników?
Wkład i współpraca sportowców w tworzeniu nowych rozwiązań znajdują się w DNA marki YT. Teraz problemem jest fakt, że nasi kolarze nie chcą jeździć na niczym innym oprócz DECOY`ów!
Podziękowania dla Ingi Kaufmann, Jeffa Nicholsa, Elmara Keineke`a i Riley`a Muellera za odpowiedzi na nasze pytania i oprowadzenie po siedzibie firmy.
Aby uzyskać więcej informacji o YT odwiedź stronę producenta.